Trwają prace wykonawcze związane z nowym, flagowym przedsięwzięciem TOSCOM Development przewyższającym klasę premium – Bernardyńską. Po rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku pracach przygotowawczych, w 2022 ruszyło wykonywanie ścianki szczelinowej. W lipcu został ukończony w całości etap na poziomie -2 łącznie ze stropem – a tym samym rozpoczęła się budowa ścian i słupów poziomu -1. Nad całością prac czuwa ciągły nadzór archeologiczny – miejsce to stanowiło bowiem teren średniowiecznej, wrocławskiej fosy.

Prace przygotowawcze na placu budowy Bernardyńskiej, mające na celu ustabilizowanie terenu, rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku. Z początkiem 2022, generalny wykonawca inwestycji – firma Vista Construction – zaczęła kolejny etap budowy, czyli wykonywanie ścianki szczelinowej, stanowiącej zabezpieczenie wykopu, jak i ściany zewnętrzne dwupoziomowego garażu. W tym czasie nad całością prac czuwał ciągły nadzór archeologiczny, gdyż miejsce budowy stanowiło teren średniowiecznej, wrocławskiej fosy.

Projekt zakłada dwa poziomy garażu. Podczas prac, z wykopu musieliśmy się pozbyć wód gruntowych – znajdowały się one 3,5 – 4m od poziomu terenu, a wykop był realizowany do 9 metrów w przegłębianiach. Ścianka szczelinowa jest zabezpieczeniem wykopu i również traktowana jest jako ściany zewnętrzne garażu. To zabezpieczenie jest szczególnie ważne ze względu na pompowanie wody. Dzięki temu nie spompowywujemy wody spod okolicznych budynków, co jest szczególnie ważne z racji okolicznych budynków zabytkowych – w tym Muzeum Architektury i kościoła – wyjaśnia Sławomir Pastor, kierownik budowy inwestycji Bernardyńska.

Na placu budowy pracują dwa żurawie budowlane oraz około 40 osób. Do końca lipca 2022 roku został zakończony poziom -2 podziemnego garażu łącznie ze stropem. Obecnie trwają prace nad ścianami i słupami poziomu -1. Według harmonogramu, prace żelbetowe poziomu -1 potrwają do końca sierpnia bieżącego roku, a całość budowy przebiega bez większych opóźnień.

Wartość dla pokoleń

W ten sposób w sercu Wrocławia powstaje miejsce absolutnie wyjątkowe, które obejmować będzie lokale handlowo-usługowe oraz mieszkania od 30 metrowych lokali typu studio do 200-metrowych penthousów o wyjątkowej wysokości – zaczynającej się od 275 cm  a kończącej na 340 cm.  Inwestycja cieszy się już teraz bardzo dużym zainteresowaniem. Jak mówi Tomasz Szychliński, Prezes Zarządu TOSCOM Development, zapotrzebowanie na takie nieruchomości wiąże się z rosnącymi wymaganiami zamożnego klienta, związanymi z pewnego rodzaju otwartością na konsumowanie swojego sukcesu i chęcią podnoszenia jakości życia.

Wkomponowana w historyczną zabudowę inwestycja Bernardyńska już wkrótce stworzy w sąsiedztwie Muzeum Architektury, Placu Dominikańskiego i Rynku przestrzeń unikalną. Tuż za głównymi podwojami mieszkańców witać będzie okazałe, 100-metrowe, reprezentacyjne lobby, o imponującej wysokości 8 metrów. Poszerzone portale wejściowe do mieszkań, wyciszone korytarze i wykonywane na indywidualne zamówienie drewniane drzwi to elementy, które – dopełnione designerskim wykończeniem klatek schodowych, grafikami na ścianach, wielkoformatowymi płytami ceramicznymi na podłodze i drewnianymi lamelowymi portalami wind – stworzą atmosferę przestrzeni o najwyższej klasie. Z myślą o tych mieszkańcach, którzy pragną w komfortowych warunkach i spokoju pracować lub spotkać się z kontrahentami, zostanie przygotowana przestrzeń coworkingowa z systemem rezerwacji. Na poziomie -1 oraz -2 zaprojektowana została strefa sportu i relaksu – z nowoczesnym, pełnowymiarowym, profesjonalnym kortem do squash i siłownią, a także relaksacyjną strefą SPA, obejmująca dwie duże sauny, jacuzzi, oraz pokoje do masażu i jogi. Komfort przebywania w budynku zapewnią dodatkowo klimatyzowane wnętrza.

Film na temat inwestycji: https://www.youtube.com/watch?v=aOVlt4OvitQ

www.bernardynska.com

Zielony park – Zielone budownictwo

Zielony budynek, a dokładniej – budynek zrównoważony, to obiekt oszczędny, komfortowy i stworzony z poszanowaniem środowiska naturalnego. Projektując, budując i użytkując zielone budynki, jednocześnie spełniamy nasze bieżące potrzeby, a także dbamy o to, aby następne pokolenia mogły zaspokoić swoje przyszłe potrzeby. Na wszystkich etapach życia takiego budynku uwzględnia się metody oszczędzania zasobów naturalnych i dbania o środowisko.

Budynki odpowiadają za około jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych i zużywają około 40% całej dostępnej energii. Dlatego już od dawna inwestujemy w bardziej zrównoważone i energooszczędne budownictwo.

To przejście na bardziej ekologiczne budownictwo jest podyktowane nie tylko presją ze strony branży, ale wynika również z globalnych megatrendów, takich jak wzrost populacji, urbanizacja, coraz wyższy standard życia. To stwarza konieczność łagodzenia skutków zmian klimatycznych i efektywniejszego gospodarowania zasobami naturalnymi Ziemi, tak aby wystarczyły one dla przyszłych pokoleń. Musimy w tym celu odejść od modelu gospodarki tworzącej odpady i przyjąć podejście bardziej zrównoważone.

Coraz więcej uwagi poświęcamy ekologicznym aspektom realizacji projektów budowlanych. Unia Europejska od wielu lat popiera koncepcję zrównoważonego budownictwa. Jest to podyktowane coraz ostrzejszymi wymogami prawnymi, dużymi kosztami energii, zwiększoną emisją dwutlenku węgla oraz zmieniającymi się preferencjami mieszkańców dotyczącymi troski o środowisko.

Rosnące wymogi inwestorów oraz najemców dotyczące budownictwa ekologicznego sprawiają, że w Polsce przybywa certyfikowanych budynków. Zaplanowanie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami przynosi wymierne korzyści nie tylko dla najemców, ale także dla najbliższego otoczenia.

Zielone, czyli zrównoważone budownictwo to w praktyce projektowanie i tworzenie budynków o ograniczonym negatywnym wpływie na środowisko, a zarazem przyjaznych dla ich użytkowników oraz zapewniających im odpowiedni poziom komfortu. Aby budynek mógł być uznany za zielony, musi on spełniać określone kryteria w konkretnych obszarach, takich jak:

– ograniczenie zużycia mediów, a w szczególności energii oraz wody,
– zminimalizowanie zużycia odpadów,
– zachowanie zielonego krajobrazu,
– poprawa samopoczucia i zdrowia użytkowników.

Do najpopularniejszych w Polsce i na świecie systemów oceny zrównoważonych budynków należą obecnie LEED oraz BREAM. Pierwszy z nich, Leadership in Energy and Environmental Design, został wprowadzony w 1998 r. przez U.S. Green Building Council i jest w tej chwili najpowszechniej stosowanym na świecie systemem, obecnym w blisko 170 krajach. Najpopularniejszy w Europie (w tym również w Polsce) jest z kolei brytyjski Building Research Establishment Environmental Assessment Method – łącznie korzysta z niego 77 krajów.

Jeśli więc ocenimy poziom rozwoju zielonego budownictwa przez pryzmat przyznawanych rok do roku certyfikatów, nasunie się jeden, prosty wniosek: rośnie ono w siłę, i to szybko. Pierwsza rodzima certyfikacja budynku w systemie LEED odbyła się na początku 2010 r., a pierwszy certyfikat BREEAM przyznano pięć miesięcy później.

Od tej pory następuje stały wzrost liczby certyfikowanych budynków w naszym kraju – w roku 2015 było ich 249, rok później było już 328 (budynki w fazie projektowej, wykonawczej oraz wybudowane), co stanowiło wzrost aż o 32 procent.

Dynamika rozwoju zielonego budownictwa w Polsce i na świecie pokazuje jasno, że nie mamy już do czynienia z modą, ani nawet trendem, tylko jasno wytyczonym kierunkiem, którego obranie wiąże się w określonymi korzyściami – dla środowiska i dla nas. Aby to unaocznić, warto na koniec zestawić ze sobą dwie liczby: budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, a to właśnie w nich spędzamy około 90 procent naszego życia. Dbając więc o nasze dobre samopoczucie, dbamy o środowisko i tych dwóch dążeń nie możemy traktować oddzielnie.

Polski sektor budowlany jest w początkowej fazie transformacji budownictwa nie tylko pod względem stosowanych technologii, procedur, używanych materiałów, ale także pod względem mentalnym.

Wielu interesariuszy polskiego rynku budowlanego – od projektantów, deweloperów, innych inwestorów, właścicieli i zarządców budynków począwszy, przez producentów materiałów i firmy wykonawcze, po instytucje finansowe oraz administrację rządową i samorządową – nie czuje potrzeby włączenia się w proces zielonych lub zasłania się brakiem środków. Nie do przecenienia w procesie przełamywania tych barier są bodźce  regulacyjne  i finansowego.

Zasady zrównoważonego budownictwa oraz certyfikacja budynków są już integralną częścią nowoczesnego podejścia do procesu projektowania i coraz częściej są one wymagane przez inwestorów oraz użytkowników budynków.